Кои са хипотезите за определяне на „семейни предприятия“ по Процедура чрез подбор на проектни предложения BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”

юни 10, 2024

1. повече от половината от собствеността на предприятието се притежава от физическото лице, създало предприятието или придобило собствеността му И минимум едно друго физическо лице участва официално в управлението на предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка

2. повече от половината собствеността на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили собствеността му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго физическо лице, с което всички лица, притежаващи повече от половината от собствеността на предприятието имат роднинска връзка, участва официално в управлението на предприятието

3. повече от половината от собствеността на предприятието се притежава от физическото лице, създало предприятието или придобило собствеността му И минимум едно друго физическо лице е назначено на трудов договор в предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка,

4. повече от половината от собствеността на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили собствеността му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго физическо лице, с което всички лица, притежаващи повече от половината от собствеността на предприятието имат роднинска връзка, е назначено на трудов договор в предприятието.

ВАЖНО: За да се счита за семейно предприятие, кандидатът трябва да отговаря на едно от горепосочените четири условия (хипотези) през 2023 г. И към датата на подаване на проектното предложение по процедурата (кумулативно), както и преди сключване на административния договор и преди извършване на окончателното плащане по договора.

„Роднинска връзка” за целите на горното определение за „семейно предприятие” е отношението между две или повече физически лица, основани на брак, родство (тези по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до трета степен, включително, както и роднинските връзки по сватовство – до втора степен, включително) или осиновяване по смисъла на Семейния кодекс.

1. Роднинска връзка, основана на брак е налице между две лица – съпрузи, които са сключили граждански брак по смисъла на Семейния кодекс.

2. Роднински връзки по права линия – без ограничения. Родство по права линия е връзката между две лица, от които едното произхожда пряко или непряко от другото, като между двама роднини по права линия има толкова степени, колкото са поколенията:

         Родителите (баща/майка) и техните деца (син/ове и/или дъщеря/и) помежду си са роднини по права линия от първа степен.

         Дядото/бабата и техния внук/внучка помежду си са роднини по права линия от втора степен.

Пример за документи, удостоверяващи посочената роднинска връзка по права линия от втора степен между две физически лица (напр. между баба и внук): към проектното предложение може да се представят Удостоверения за съпруг/а и родствени връзки за всяко от двете физически лица или Удостоверение за съпруг/а и родствени връзки на сина/дъщерята на дядото/бабата, който е родител на внука/внучката.

         Дядото/бабата и техния правнук/правнучка помежду си са роднини по права линия от трета степен и т.н.

3. Роднински връзки по съребрена линия – до трета степен, включително. Родство по съребрена линия е връзката между две лица, които имат общ родоначалник, без едното да произхожда от другото. Съребреното родство започва от втора степен (няма първа степен) и може да бъде пълно, когато лицата имат общ баща и обща майка, или непълно – когато само единият родител е общ.

         Братята/ сестрите/ братята и сестрите помежду си са роднини по съребрена линия от втора степен.

         Чичото/лелята/вуйчото/вуйната и техните племенници помежду си са роднини по съребрена линия от трета степен.

4. Роднински връзки по сватовство – до втора степен, включително. Сватовство е връзката между съпруга и роднините на другия съпруг, и между роднините на двамата съпрузи. Родството по сватовство се прекратява с прекратяването на брака. Съгласно Семейния кодекс, в която степен едно лице е роднина на единия съпруг, то е роднина по сватовство и на другия съпруг. Степента на родство по сватовство между роднините на единия съпруг и роднините на другия съпруг се получава от сбора на степените на родство между единия съпруг и неговите роднини, и другия съпруг и неговите роднини.

         Родителите на единия съпруг (свекър/свекърва/тъст/тъща) и другият съпруг помежду си са роднини по сватовство от първа степен.

         Децата на единия съпруг от негов предходен брак и другият съпруг помежду си са роднини по сватовство от първа степен.

         Братята/сестрите на единия съпруг и другият съпруг помежду си са роднини по сватовство от втора степен.

         Родителите на двамата съпрузи помежду си са роднини по сватовство от втора степен.

         Децата на двама съпрузи от техни предходни бракове помежду си са роднини по сватовство от втора степен.

         Съпругите/съпрузите на двама или повече братя/на две или повече сестри, или на брат и сестра, помежду си са роднини по сватовство от втора степен.

         Дядото и бабата и съпругата/съпругът на техния внук/внучка помежду си са роднини по сватовство от втора степен.

5. Осиновяване:

         Пълно осиновяване: Съгласно Семейния кодекс при пълно осиновяване между осиновения и неговите низходящи, от една страна, и осиновителя и неговите роднини – от друга, възникват права и задължения като между роднини по произход.

         Непълно осиновяване: Съгласно Семейния кодекс при непълно осиновяване възникват права и задължения като между роднини по произход само между осиновения и неговите низходящи от една страна, и осиновителя – от друга, а правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с роднините им по произход се запазват.

Виж още

Подобряване на водната ефективност в земеделието: Как новата програма за финансиране може да помогне на вашето стопанство?

Водните ресурси са в основата на всяко успешно земеделско стопанство. През 2024 г. новата програма за финансиране „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство”, предлага уникална възможност за българските земеделци да подобрят ефективността на своите напоителни системи и да увеличат конкурентоспособността на стопанствата си. Ефективното използване […]

ОТВОРЕНА Е ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР НА ПРОЕКТИ BG05SFPR002-1.004 „АДАПТИРАНА РАБОТНА СРЕДА“

Основната цел на процедурата е да бъде оказана подкрепа на предприятията за посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа. Бюджетът е 100 млн. лв., като минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно проектно предложения е в размер на 50 000 лв., а […]

Нова програма свързана с инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, стартира в преработвателната индустрия.

В стремежа си към устойчиво развитие и екологична ефективност, предприятията в преработвателната индустрия имат уникална възможност да участват в новата програма: „Инвестиции и дейности за опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ“. Тази инициатива цели да насърчи инвестиции в иновативни технологии и практики, които не само ще подобрят икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятията, […]