Основната цел на процедурата е да бъде оказана подкрепа на предприятията за посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа. Бюджетът е 100 млн. лв., като минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно проектно предложения е в размер на 50 000 лв., а максималният – 391 166 лв. Проектни предложения могат да подават търговците по смисъла на Търговския закон.
За големите предприятия, се изисква съфинансиране в размер на 20% от стойността на проекта, а за останалите предприятия не се изисква съфинансиране.
Задължителна дейност в проектните предложения следва да бъде разработването и прилагането на „зелени“ модели на организация на труда, включително изготвянето на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Допустимо е организирането и провеждането на обучения, насочени към внедряването на „зелени“ модели на организация на труд. С цел превенция и профилактика на бърнаут на работното място и ефектите от COVID-пандемията върху менталното здраве може да бъде осигурена психологическа подкрепа за заетите в предприятието. Със средства от проекта могат да бъдат закупени лични предпазни средства и специално работно облекло, както и колективни предпазни средства, включително модернизация, реконструкция или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. Сред допустимите дейности по мярката „Адаптирана работна среда“ е осигуряването на социални придобивки за работещите, включително ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в самите предприятия. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.01.2024 г.